YAHYA DEMELİ

YAHYA DEMELİ

Trabzon İl Başkanı, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi

1953 yılında Trabzon‛da dünyaya geldi.

Fatih Eğitim Enstitüsü Fen Bilimlerini ve Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliğini bitirdi.

Bazı dernek ve vakıflarda kuruculuk ve başkanlık, bazı şirketlerde kuruculuk ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Ayrıca güreş ve masa tenisi Trabzon bölge hakemliği yaptı.

Bir süre Anadolu Basın Birliği üyeliğinde bulundu.

Öğretmenliğe 1980 yılında Trabzon Endüstri Meslek Lisesinde başladı. Görevini uzun yıllar Trabzon İmam Hatip, Anadolu İmam Hatip Lisesinde sürdürerek 2008 yılında buradan emekli oldu.

Şiir denemelerine 1972 yılında başladı. İlk makalesi 1978 yılında günlük Bayrak gazetesinde yayımlanmış olup daha sonraki yıllarda Bayrak dergisinde röportaj ve yazıları, aylık Çınar ve Anadolu Çınar dergilerinde şiir, makale ve hikâyeleri yayımlanmıştır.

Yayımlanmış eserleri:

“Hayat Dediğin” adlı ilk şiir kitabı

“Umut Işıkları” adlı hikâye kitabı

“Tohumu Yeşerten Rüzgâr” şiir kitabı

Yazar, aynı zamanda Trabzon Bayrak Radyosu, Mer-İl-Der, Trabzon Yazarlar Derneği kurucularından ve Türkiye Yazarlar Birliği, Trabzon Şairler Derneği üyelerinden olup evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Trabzon Haber gazetesinde “Bakış” adlı köşesinde makaleleri altı yıl yayımlandı. Hizmet gazetesinde “Pencereden” adlı köşesinde ve Yeni Ceyhan gazetesinde, Egemen Milletin Sesi gazetelerinde makaleler yazdı. Hâlen aylık “Bayrak” ve “Gök Mavi” dergilerinde yazılarına devam etmektedir.

Yeniden Millî Mücadele hareketiyle 1971-72 yıllarında tanıştı. Karadeniz Kültür Dernek başkanlığı, basın yayın faaliyetlerinde ve kitabevi işletmesinde bulundu.

2008 yılında Millet Partisi Trabzon il başkanı ve MKYK üyesi oldu.

Hâlen il başkanlığı ve MKYK üyeliği devam etmektedir.

TELEFON: +90 542 426 24 30